Az olvasás szeretetét népszerűsítették

| április 6, 2024 | , , |

Szatmárnémeti általános iskolás diákjainak részvételével szervezett mesemaratont április 5-én, pénteken a Szatmár Megyei Könyvtár, együttműködve a Szamos Diákirodalmi Körrel. A gyermekkönyvek világnapja (április 2.) apropóján szervezett, az olvasás szeretetét, valamint a gyermek- és ifjúsági irodalmat népszerűsítő eseményre közéleti és egyházi személyiségek, színészek, pedagógusok kaptak meghívást.

Milyen hatással vannak a kicsik lelki és érzelmi világának fejlődésére a gyerekkönyvek? Mit olvassunk a gyerekeknek, később milyen könyveket ajánljunk olvasásra számukra? A gyermekirodalom fejlődése során fokozatosan épült fel az a szándék, hogy az olvasmány ne csupán szórakozás legyen, hanem oktatási-nevelési eszköz is. De hol itt a határ? Vajon nem túl sok ez az ismeretanyag? Nem lapítja agyon ez a rettenetes tömeg magát a gyermeket? – többek között ezekre a kérdésekre is keresték a választ a rendezvény szervezői és résztvevői.

A mesemaratonhoz csatlakozó Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke elmondta: az első meséit még petróleumlámpa fényénél hallgatta Berenden, hiszen akkor még nem volt bevezetve a villany abban a halálraítélt településen. „Bármilyen mesekönyv megjelent abban az időben, édesanyám megvásárolta. Miközben olvasta a meséket, én nagy odafigyeléssel hallgattam. A magyar népmeséken kívül nagyon szerettem a görög legendákat, melyek több kiadásban is megjelentek. A lányunknak minden este – más körülmények között mint az én gyerekkoromban – olvastunk egy mesét, attól kezdve, hogy nyiladozott az értelme. Az elején a színes rajzokat magyaráztuk, később már gondban voltunk a feleségemmel, hogy honnan vegyünk elő új meséket, mert nem lehetett neki kétszer ugyanazt a mesét elolvasni. Túlzás nélkül mondhatom, hogy több ezer mesét hallott már életében. Miután megtanult olvasni, ő olvasott nekünk minden este egy mesét. A Szatmár Megyei Tanács az utóbbi években nagy hangsúlyt helyezett a helyi szerzők könyveinek a kiadására. Nagyon fontosnak tartjuk a helytörténeti ismeretek gazdagítását, hiszen alapvető, hogy gyerekeink, fiataljaink megismerjék a gyökereiket, tudják, hogy hova tartoznak, ezzel együtt biztatjuk, bátorítjuk azokat, akik gyűjtéssel, alkotással foglalkoznak. Én mindig azt vallom, nem elég bármilyen modern épületeket létrehozni, ha azokat nem töltjük meg lélekkel” – fogalmazott a tanácselnök.

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere nem csak mesét olvasott a gyerekeknek, de azt is elárulta, hogy gyerekként ő miket olvasott szívesen. „Körülbelül ilyen idős voltam én is, amikor elkezdtem mesét olvasni. A kedvenceim a magyar népmesék, Benedek Elek meséi voltak, de nagyon tetszett A repülő hajó című könyv, mely a szovjet népek meséit tartalmazta. Ezeket rongyosra olvastam. Gyerekkoromban evés közben is mesét olvastam, Lilla lányunk viszont ilyenkor szeret tableten mesét nézni. A világ változik, de én azt tudom ajánlani, hogy a könyv és papíralapú olvasmányokat ne hanyagoljátok el, mert az soha nem fog kimenni a divatból. Ma is nagyon sokat olvasok – most például egy focival kapcsolatos könyvet –, nagy szerencse, hogy ma már nagyon sok könyvhöz hozzá lehet jutni, ki lehet kölcsönözni akár ebből a könyvtárból is, ahol most vagyunk” – ajánlotta a gyerekek figyelmébe a könyvkölcsönzés lehetőségét a polgármester, mielőtt felolvasta két kedvenc állatmeséjét.

Ennek a rendezvénynek az egyik legnagyobb érdeme, hogy ennyi embert meg tudtak mozgatni a szervezők annak érdekében, hogy a gyerekek közelebb kerüljenek a könyvekhez – fogalmazott Nagy Szabolcs parlamenti képviselő. „A könyv egy nagyon fontos része az életünknek. Egy ideje kevesebb időm van olvasni, de öröm számomra, hogy a lányaim sokat olvasnak. A könyvek színessé teszik a világot, az olvasás érzőbbé teszi az embert, az olvasmányok elvezetnek olyan világokba, melyekről csak álmodni tudunk. Gyerekkoromban édesanyám nagyon sokat mesélt, nekem is megvoltak a kedvenc meséim. Régebben a lányaimnak minden este olvastam mesét, aztán mivel a munkám miatt nem mindig voltam este otthon, a meseolvasást a feleségem vette át. Mára már oda nőttek a lányaim, hogy a nagyobbak olvasnak mesét a kicsinek” – ismerte el a képviselő.

Nagy Regina, a Brighella Bábtagozat vezetője mesélt a kedvenc gyermekkönyveiről, olvasmányélményeiről, néhány történetet osztott meg gyerekei olvasási szokásairól. Párbeszédet folytatott a gyerekekkel a bábszínházról, a rendezésről, elmesélte hogyan visznek színpadra meséket, klasszikus és kortárs szerzők műveit.

Nagy Tamás bábszínész Romhányi József szövegrészleteket és verseket olvasott fel. Gáti Gábor református lelkipásztor tréfás mesével aratott nagy sikert a jelen lévő gyerekek körében.

Török Enikő tanítónő tanítványainak egy részét hozta el a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskolából, akik a Csicsergő című kötetből mondtak el verseket és énekelték azok megzenésített változatát.

A meseolvasások közben Molnár Gabriella, az Aurel Popp Művészeti Líceum római katolikus hittan- és zongoratanára közismert gyermekdalokat adott elő a Szamos Diákirodalmi Kör két tagjával, Hága Jázminnal (fuvola, furulya, ének) és Bozsó Bíborkával (gitár, ének), az éneklésbe bekapcsolódtak a jelen lévő gyerekek és az őket elkísérő pedagógusok is. Hága Jázmin a saját írásaiból olvasott fel.