Főszerepben a néptánc és a népzene: tábornyitó Avasújvárosban

| július 25, 2022 |

A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont, a Szatmár Megyei Tanács, illetve Avasújváros Község Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa, valamint partnerként a Szatmár Megyei Múzeum szervezésében július 25–30. között zajlik a Néptánc- és Népzenei Tábor, melynek immár Avasújváros ötödik alkalommal ad otthont. A hétfői nyitóünnepség a Szatmár Megyei Múzeumhoz tartozó avasújvárosi falumúzeum udvarán zajlott, ahol Krupa Anna Bianka táborvezető köszöntötte a résztvevőket. Elhangzott, a tábor célja 25 év alatt nem változott: megszerettetni a fiatalokkal a néptáncot, a népdalt, a népzenét, illetve a hagyományos népi foglalkozásokat és a népi játékokat. A tábori foglalkozások három korcsoportban zajlanak, hogy a gyerekek koruknak megfelelő képzésben részesüljenek. Táborozók érkeztek Szatmárnémetiből, Sárközújlakról, Kőszegremetéről, Egriből, Szatmárgörbedről, Szinérváraljáról, Józsefházáról és Magyarországról.

Robert Laszlo, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont menedzsere bemutatta az erre az alkalomra készült Énekeskönyvet, melyet Nevezi Dobosi Csilla zenetanár állított össze. A kiadvány olyan népdalokat is tartalmaz, melyeket Szenik Ilona gyűjtött össze 1977-ben Kőszegremetén.

A résztvevőket köszöntötte Majláth Gábor, Avasújváros község polgármestere, Szőcs Péter Levente, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója, illetve a néptánc-, népdal- és hangszeroktatók. Szőcs Péter Levente elmondta, hogy jó helyszínt választottak a szervezők a tábornyitáshoz, mert megismerhetik azt a közeget, azt a környezetet, ahol éltek szüleink és nagyszüleink, ahol a néptáncok, népdalok és népi alkotások keletkeztek.

A megnyitót követően elkezdődtek a tábori programok, a táborzárás 30-án, szombaton délután lesz.

A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont gondozásában megjelent kiadványban Pataki Csaba megyei tanácselnök, Robert László menedzser, Elek György kulturális referens és Majláth Gábor köszöntője és értékelője olvasható, az alábbiakban ezeket közöljük.

A 25 év az eredményekről beszél

Az Avasújvárosban zajló Néptánc- és Népzenei Tábor Szatmár megye hagyományőrző tevékenységeinek egyik kiemelkedő rendezvénysorozata, melynek legkézenfekvőbb bizonyítéka, hogy ebben az évben huszonötödik alkalommal kerül megrendezésre. Kiváló ötlet volt a kezdeményezők részéről, nagyszerű döntés az avasújvárosiaktól, hogy megteremtették a feltételeket a folytatáshoz és megtalálták azokat a lelkes személyeket, akik részt vállalnak a szervezésben, megtalálják azokat a szakembereket, akik a táborozás ideje alatt megismertetik, megszerettetik és megtanítják a fiataloknak a néptáncokat és a népzenét. A táncosok fejleszthetik tudásukat tapasztaltabb táncosoktól tanulva, megismerkedhetnek a népi hangszerekkel és népdalokat tanulnak, az oktatók továbbadhatják a tudásukat, miközben ők is sokat tanulhatnak a gyerekektől. A tábor célja a magyar néptánc kultúrájának megőrzése és továbbadása, a tánccsoportok fejlődésének az elősegítése, utánpótlás biztosítása, a magyar népdalkincs átörökítése, a magyar népi gyermekjátékok elsajátítása. Mindig jó hallani, hogy a szatmári fiatalok közül egyre többen érdeklődnek a néphagyományok iránt, többen választják ezt a területet a továbbtanulás lehetőségeként, és éppen a néptánctáborok és hasonló hagyományőrző tevékenységek hatására egyre népszerűbb a táncházmozgalom, a lakodalmakban és a közösségi rendezvényeken újra divatosság válik a népzene, a néptánc és a népdal. A Szatmár Megyei Tanács lehetőségeihez mérten a jövőben is támogat minden olyan kezdeményezést, mely a népi kultúra népszerűsítését szolgálja. Gratulálok az Avasújvárosban zajló 25. Néptánc- és Népzenei Tábor szervezőinek, kellemes időtöltést és eredményes foglalkozás kívánok a résztvevőknek!

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke

A múlt ismerete biztos alap

A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont sajátjának tekinti az avasújvárosi Néptánc- és Népzenei Tábort. A néphagyományok iránt érdeklődő fiatalok mindig nagy lelkesedéssel készülnek ezekre az alkalmakra, mert tudják, hogy feledhetetlen élményekben lesz részük, ugyanakkor olyan ismereteket szereznek, melyek meghatározzák a személyiségük fejlődését, megerősítik a gyökereikhez való kötődéseiket. A huszonegyedik században nagyon fontos tudni, hogy honnan hova tartunk, ennek tisztázásában sokat segít, ha megismerjük őseink szokásait, élettapasztalatait és kultúráját. A népdalok tükrözik elődeink életmódját, betekintést nyújtanak a hétköznapjaikba, gondolkodásmódjukba, hiszen a népdalokban magukról, életükről, életérzéseikről, örömökről és bánatukról énekelnek. Az utóbbi években intézményünk népdalok kottáit és szövegeit tartalmazó füzetet készített a táborokra, ezzel segítve a népdaloktatást, másrészt ezzel lehetőséget teremtett a népdalkincs megőrzésére. Ebben az évben ez a kiadvány még gazdagabbá válik, hiszen eddig a környéken nem ismert, de korábban már összegyűjtött kőszegremetei népdalok szövegei és kottái is bekerülnek a kiadványba, hogy ezekkel is megismerkedhessenek a táborozók. Külön öröm, hogy Szatmár megye rendelkezik olyan zene- és énektanárokkal, akiktől sokat lehet tanulni. Én hiszem azt, hogy az idei, jubileumi avasújvárosi Néptánc- és Népzenei Tábor is sikeres lesz, a részt vevő fiatalok a népzene és néptánc hagyományaink megismerése révén nemzeti identitásukban megerősödve térnek majd haza. A múlt ismerete biztos alap, amire tartósan lehet építeni.

Robert Laszlo, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont menedzsere

Még nem vagyunk az utolsó pillanatban

Kodály Zoltán 1905 nyarán indult első népdalgyűjtő útjára, meglátása szerint szinte az utolsó pillanatban, mielőtt a civilizáció elsodorta a parasztság hagyományos kultúráját. Munkája nem volt eredménytelen, viszont a népdalgyűjtés napjainkban is folyik, szintén eredményesen. Nem igaz az, hogy a civilizáció elsodorja a hagyományos kultúrát, éppen a civilizáció az, ami képes megvédeni és megőrizni. Ma már eltűnni látszik a különbség a falu és a város között, ami nem baj akkor, ha a falvakon és a városokon is élnek olyan emberek, akik értékként tekintenek azokra a népi alkotásokra, melyek évszázadokon át felhalmozódtak. A nagyobb gondot az jelenti, amikor lelkes gyűjtők — közöttük Bartók és Kodály — a falvakat járva elvégzik a gyűjtőmunkát, aztán ezek a kincsek elkerülnek bizonyos intézmények polcaira, és egy idő után alig vannak már olyanok, akik tudnak ezekről, értékelik és használják.

Az avasújvárosi Néptánc- és Népzenei Tábor részvevői minden évben egy népdalszövegeket és azok kottáit tartalmazó kiadvánnyal térnek haza. Azokat bármikor elővehetik, elénekelhetik — és ami a legfontosabb —, megtaníthatják a gyermekeiknek is. Ez adja a tábor lényegét. Nem úgy térnek haza a résztvevők, hogy vége, szép volt, jó volt, hanem magukkal viszik a tábor szellemiségét, és az ott szerzett ismereteiket beépítik a mindennapjaikba. Éppen ez a tábor célja, hogy formálja a fiatalok jellemét, megismerjék gazdag néptánc- és népzenei örökségünket, megerősödjön a nemzeti identitásuk. Ebben segíthet egy tábor, viszont szükség van továbbképzési lehetőségekre. A családokban már a legvidámabb ünnepeken sem énekelnek népdalokat, az iskolákban minimálisra korlátozódott a zeneoktatás, egyre kevesebb alkalom adódik a táncházra, hagyományőrző tevékenységekre. Hosszan lehet sorolni, hogy mindez kinek a hibája, viszont nem sok olyan kezdeményezésről tudunk, amelynek az a célja, hogy megszerettesse a fiatalokkal a népi kultúrát úgy, hogy az életük részévé váljon. Ezt a hiány kell pótolni ,figyelembe véve, hogy még nem vagyunk az utolsó pillanatban.

Elek György, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont kulturális referense

Az avasújvárosiak támogatására számíthatnak

Avasújváros község lakói igyekeznek lépést tartani a világban végbemenő változásokkal, ha azok nem értékrombolók, nem károsítják az évszázadokon át felhalmozott népművészeti kincseket, amiket az elődeink kitartó munkával, alkotókészséggel, a rájuk jellemző stílusban hoztak létre és mindig az adott viszonyoknak megfelelően fejlesztettek tovább. Így van ez a néptáncokkal, a népdalokkal, a népi hangszerekkel, és sok más népművészeti kategóriával. Amikor lehetőség adódott arra, hogy Avasújváros legyen a házigazdája a Néptánc- és Népzenei Tábornak, a helyi civil szervezetek örömmel vállalták az ezzel járó munkát, mert úgy érezték, hogy ez kiváló lehetőség biztosít a néptánc és a népdalkincs továbbadása és a népi hangszerek megismertetése mellett a népi örökségek számbavételére is. Avasújváros Község Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa minden tőle telhető segítséget megad a szervezőknek, hogy a község területén megszervezésre kerülő rendezvények elérjék a céljukat. Jó ötletnek tartom, hogy immár hagyományos módon a tábor nyitórendezvényének a Szatmár Megyei Múzeumhoz tartozó tájház udvara ad otthont, hiszen ott is a helyi népművészeti alkotások vannak összegyűjtve.

Majláth Gábor, Avasújváros község polgármestere