A civil szervezetek közösségünk építését, megmaradását szolgálják

| február 17, 2025 |

Szatmár megyei látogatása során Nacsa Lőrinc, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára találkozott a megyében működő civil szervezetek képviselőivel.

 

A találkozó keretében Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Képviselőház háznagya, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottság tagja elmondta, a cél az, hogy a civil szervezetekkel közösen tervezzék meg a 2025-ös év feladatait. „A civil szervezetek az RMDSZ partnerszervezetei, akik a maguk területein hozzájárulnak a szatmári magyarság megerősítéséhez. A 2024-es év sikeres volt, ahhoz, hogy így legyen a jövőben is, a civil szervezetek tevékenységeit is össze kell hangolni. Gyakran előfordul, hogy egy időben vannak rendezvények, ez pedig megosztja az érdeklődőket, és elveszi a lehetőségét annak, hogy minél többen, minél több programra eljussanak. A hasonló helyzetek elkerülése érdekében rendszeressé kell tenni ezeket a találkozókat, el kell készíteni egy közös eseménynaptárt és egy felmérést is arról, hogy milyen források állnak a civil szervezetek rendelkezésére” – mutatott rá Magyar, hozzátéve azt, is, hogy újra kell gondolni a nagy közösségi rendezvényeket, a Családi Hétvégét és a Partiumi Magyar Napokat.

Nacsa Lőrinc kiemelte: a civilek igazában közösségi emberek. Aki fiatalokkal, néptáncosokkal stb. foglalkozik, az közösségi ember, aki közösségi programokat hajt végre. A nemzetpolitikai tevékenység legfontosabb része az, hogy tudjuk értékelni a közösségi munkát. A kis közösségeket összefogni, rendezvényeket szervezni, működtetni, hálózatba szervezni nagyon fontos tevékenység, ezek támogatására idén is lesznek pályázati kiírások. De szeretnénk elkerülni azt, hogy a nemzetpolitikai forrásokból a nehéz gazdasági időszakban is párhuzamosságokat finanszírozzunk. A szervezeteknek ki kell használniuk az egymásban rejlő forrásokat, fontos, hogy ne legyen két rendezvény ugyanabban a témában, hanem szervezzék azokat közösen. A kapcsolattartás, a közös erőforrások összeadása nagyon fontos. Az új pályázatok kiírása március-április folyamán esedékes. A jövő nemzedék éve – ez a 2025-ös év mottója, nagyon sok kiírás lesz olyan szervezetek számára, amelyek fiatalokkal foglalkoznak. Lesznek még kiírások működésre, programokra és közösségépítésre, hogy a Szatmár megyei magyarságnak több lehetősége legyen részt venni a közösségi életben és tovább gazdagodjon a civil élet.

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere hangsúlyozta, hogy a civil szervezetek azok, akik megtöltik élettel a várost és a megye településeit. Az önkormányzatok megteremtik a feltételeket, de az épülő-fejlődő településeket be kell tölteni élettel, tartalmat kell nekik adni és itt a legjobb mindig az alulról szerveződő civil kezdeményezés, ennek van igazán létjogusultséga. Így jutunk el oda, hogy egy élő városban egy élő közösség kapjon helyet. Kereskényi szorgalmazta, hogy a Családi Hétvégén és a Partiumi Magyar Napokon térjünk vissza a rendezvények civil összefogás jellegéhez a szervezésben is, a rendezvény keretében belül minél több civil szervezet saját programmal vegyen részt. A polgármester elmondta, a szatmárnémeti önkormányzat márciusban a 350-es törvény értelmében kiírja a pályázatokat a kulturális-, ifjúsági- és sporttevékenységekre. A város számára fontos, hogy támogassa a minőségi rendezvényeket, amelyek közösségünk építését és a megmaradásunkat szolgálják.

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke a megyei önkormányzat pályázati lehetőségeiről beszélt. Elmondta, az elmúlt három évben nem érkezett be annyi sikeres pályázat, mint amennyi támogatási forrás el volt különítve. A megyénél kulturális-, sport- és szociális kategóriában lehet pályázni. Pataki arra a problémára hívta fel a figyelmet, hogy a megye költségvetése jó esetben márciusban kerül elfogadásra, ezért az év eleji rendezvények támogatása nehézséget okoz.

A Családi Hétvége és a Partiumi Magyar Napok nem csak egy fesztivál, arról szól, hogy mutassuk meg az értékeinket, erre kell elkezdeni a felkészülést – mutatott rá Pataki.

Turos Lóránd szenátor másik két pénzforrásra is felhívta a civil szervezetek jelen lévő képviselőinek a figyelmét. Három forrásról – városi és megyei önkormányzati támogatás, valamint a Magyarországról érkező források – esett szó, szomorú, hogy nem beszélhetünk a civil szervezetek állami szintű támogatásáról. Ennek az az oka, hogy a román állam nagyon centralizált és bizalmatlan a civilekkel szemben. Mégis van két lehetőség, amivel lehet élni, mindkettő az RMDSZ kezdeményezése volt: az egyik a személyi jövedelemadó 3,5%-a, amivel a magánszemélyek rendelkezhetnek, illetve a profitadó 20%-a, amiről a cégek dönthetnek. Ezeket a lehetőségeket ki kell használni, mert ha nem használjuk ki, ezek a források az állami költségvetésben maradnak.

A civil szervezetek az idei évre szóló terveik elkészítése után ismét találkoznak majd, és egyeztetnek azok megvalósításáról.