Dalolt versek, elmesélt könyvek a Könyvtárak éjszakáján
A Szatmár Megyei Könyvtár tizenötödik alkalommal szervezte meg a Könyvtárak éjszakáját. Az olvasást és könyvtárba járást népszerűsítő eseményen fiatalok és idősek egyaránt részt vettek. A programban a könyvek népszerűsítése mellett más művészeti ágak is szerepeltek: balett, zene, kiállítások, irodalmi előadások.
Az utóbbi évek rendezvényein jelen van a Szamos Diákirodalmi Kör, tagjai önálló műsorral lépnek fel. Idén a nemrég megjelent Felhőfoszlányok című diákantológia néhány szerzője: Schvarczkopf Tamás, Matécsa Amália Mercédesz, Nagy András, Rus Lilla, Loga Szilárd Áron, Hága Jázmin, Nagy Máté Péter és Sebő Kata, az Aurel Popp Képzőművészeti Líceum és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjai adtak elő önálló műsort, azaz a kötetben megjelent írásaikból olvastak fel, ezek közül kettőt pedig ők maguk zenésítettek meg.
A Szamos Diákirodalmi Kör 2025 januárjában lesz hároméves és máris három önálló antológiával – Papírfecnik az ágy alatt, Papírfecnik a szélben és Felhőfoszlányok –, illetve két egyéni kötettel – Besenyődi Judit: IllesztgetŐ és Hága Jázmin: Árnyak naplója – rendelkezik. A kör tagjai igyekeznek önszerveződő tevékenységeket végezni, ez alkalommal is Hága Jázmin irányításával együtt állították össze a műsort és zenésítették meg a verseket.
Az előadást követően pedagógusok értékelték a diákok munkáját.
„Nagy öröm azt tapasztalni, hogy a tanítványaim már második osztályban gyakorolják a rímeket. Ha csak egy kétsoros jön össze, az is nagy eredmény” – fogalmazott Török Enikő, a Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanítónője, hozzátéve, hogy biztatja őket a versírásra és örül annak, hogy egyre többen vesznek részt a Versíró versenyen, melynek egyik győztese – Nagy András – most itt szerepelt a műsorban. A fiatalok körében tapasztalható egyfajta irodalom felé fordulás. Ennek egy újabb lépése, hogy a diákok maguk zenésítenek meg verseket, véli a pedagógus.
Fehér Imola, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanára, aki maga is ír és foglalkozik diákírókkal, elmondta, hogy mindig szeretettel figyel fel az írni próbálkozó gyerekekre. „Nehezen lelhetőek meg azok a gyerekek, akikben ott van ez a lelki mélység, mert nehezebben hozzák felszínre az írásaikat, legtöbben a fióknak írnak. Én örülök annak, ha szóba tudok állni egy-egy gyerekkel, aki megmutatja a verseit. Jó az, ha kialakul egy bizalmi kör köztem és a diákírók között. Én úgy gondolom nagyon fontosak a példaképek. Ha a tanár ír és olvas, akkor a diák is fogja érezni, hogy ez egy jó dolog. Ezért tartom jónak, hogy amikor a Szamos újraindult, lehetőség nyílt arra, hogy a diákok is közöljenek benne”.
„Gyöngyszemeket hallhattunk. Én nagyon örülök, amikor ismerős arcokkal találkozok hasonló eseményeken, rendkívül büszkék vagyunk a Szamos Diákirodalmi Kör tagjaira” – fogalmazott Kimpán Fisár Erika magyartanár, a magyar nyelv és irodalom oktatásért felelős tanfelügyelő. „Az irodalom nem csak úgy válik ismertté, hogy olvasunk, hanem a diákok is látják magukban azt a tehetséget, amit aztán meg mernek mutatni, így ők is alkotókká válnak. Elismerést érdemelnek azok, akik a tanulás mellett a művészet egyes területeinek a mélységeibe elmerülnek, kipróbálják magukat akár zenében, írásban, képzőművészetben, bármiben, ami előhozza a kreativitást, az hatalmas önbizalmat ad és felnőttként is meghatározza majd az útjukat” – magyarázta.
Nézze meg a rendezvényen készült videókat!