Hasznos útikalauz tanárnak és diáknak

| június 27, 2023 |

A tankönyv nem az oktatás kizárólagos eszköze, hiszen nagyon sok más tényező is meghatározza a tanulás eredményességét, hatékonyságát. A tankönyveknek viszont nagyon fontos szerepük van a tanulási környezet megteremtésében, hiszen általuk korszerű, jól strukturált ismeretek kerülnek az osztálytermekbe, segítséget nyújtanak a tanulás, tanítás optimális megtervezésében és megszervezésében, ugyanakkor ösztönző jelleggel bírnak, valamint az ismeretek mellett új tanítási módszereket is kínálnak.

A 2023/2024-es tanévtől a hatodik osztályosok számára a Corvin Kiadó gondozásában elérhetővé válik egy új, a minisztérium által jóváhagyott Magyar nyelv és irodalom tankönyv, amely a 2017/2018-as tanévtől életbe lépett magyar nyelv és irodalom tantervre épül. A tankönyv szerzői Szatmár megyei magyartanárok: Burja-Veinberger Melinda a Mezőfényi Általános Iskola, Jáger-Péter Mónika a szatmárnémeti Ion Creangă Általános Iskola és Pap Erika-Nóra a Halmi Általános Iskola magyartanára.

A tankönyv kilenc fejezetből áll. Az első fejezet a tanév eleji ismétlést és felmérést segíti, az ötödik osztályban megszerzett ismereteket eleveníti fel és mélyíti el, előkészítve ez által az új ismeretek feldolgozását. A II–VIII. fejezet a 6. osztályos tanulók számára előírt speciális kompetenciákat fejleszti és az új tartalmakat dolgozza fel. Az utolsó fejezet pedig a tanév során megszerzett kompetenciák és ismeretek elmélyítését szolgálja.

A tankönyv logikus felépítésű, a képességfejlesztő feladatok szisztematikus rendje jellemzi. Az együtt gondolkodást segítik elő a különböző témakörök elején található gondolatébresztők, amelyek a tanulók személyes érintettségét, tapasztalatait, véleményét hivatottak előhívni. A témájukban és nehézségi fokozataikban változatos feladatok segítik a differenciált tanulásszervezést, illetve lehetővé teszik az egyénre szabott fejlesztést. A tankönyv feladatsorai alkalmasak a kooperatív feladatmegoldási technikák fejlesztéséhez is. Mindezek változatos irodalmi szövegeken keresztül valósulnak meg. A klasszikus irodalmi alkotások mellett a kortárs szerzők is helyet kapnak. A nyelvi ismeretek működtetése és fejlesztése mindvégig funkcionálisan történik. A tankönyv digitális változatában elérhető rövid videók igyekeznek plusz információkkal szolgálni az adott témakörhöz kapcsolódóan. Az egyes fejezeteket összefoglaló- és ismeretfelmérő gyakorlatsorok zárják.

Emellett a tankönyv rövid összefoglalókat, a témához kapcsolódó érdekességeket egyaránt tartalmaz. Mindemellett gazdag illusztrációval rendelkezik, a képanyag igyekszik felkelteni a gyerekek képzelőerejét.

A tankönyvbeli szövegek, a tananyag strukturálása, a feladatok és összefoglalók nyelvezete, az illusztrációk és a digitális tartalom gyermekközpontú szemléletmódról tanúskodik. A szerzők egyik fő célja azt volt, hogy változatos irodalmi szövegek révén megszerettessék a gyerekekkel az irodalmat, az olvasást, a magyar nyelvet és kultúrát.

A következő tanévtől e tankönyv hasznos útikalauz lehet tanárnak és diáknak egyaránt, melynek színvonalát az is tükrözi, hogy a minisztériumi minőségi értékelésen száz pontot ért el.